Aktuální situace - Bečva klesla na 1. stupeň

Publikováno 16.9.2024

Aktualizace ke dni 16.9.2024 k 07:00 hodin. Bečva je na dolní hranici 1. SPA. Krizová linka a další informace.

Meteorologická předpověď se dynamicky vyvíjí. Nyní je na Bečvě v Teplicích hlášen 1.stupeň povodňové aktivity (SPA). V 16.10 Bečva kulminovala na 613 cm. (viz fotogalerie) a poté začala, zprvu pozvolna, klesat. V 8 večer  už byla  na 525 cm a přes noc  klesla až k 264 cm, což je těsně nad hranicí 1. SPA.

Rožnovská Bečva klesla ve Valašském Meziříčí od 14 hodin na 2. povodňový stupeň a nyní je v normálu Vsetínská  v Jarcové krátce vyletěla na trojku, ale po 14. hodině už klesla dokonce na jedničku a po 18. hodině  se vrátila do normálního stavu. Velička se držela na 1. SPA, v neděli večer klesla na normální stav.

Limity pro stupně povodňové aktivity - Teplice nad Bečvou (ČHMI´)

stupně povodňové aktivity vodní stav
Sucho 53 cm
1. SPA (bdělost) 260 cm
2. SPA (pohotovost) 330 cm
3. SPA (ohrožení) 400 cm
3. SPA (extrémní povodeň) 634 cm

Hejtman Olomouckého kraje vyhlásil od 14.9.2024 od 15:00 hodin stav nebezpečí na území celého Olomouckého kraje.

Nadále pokračuje rozmisťování a operativní přemísťování pytlů s pískem na vytipovaných lokalitách v okolí Bečvy.

Od odpoledních hodin15.9. 2024 je zřízena krizová telefonní linka 721 204 299, která slouží ke shromažďování požadavků od občanů.

Aktuálně jsou uzavřeny některé komunikace a místa (cyklostezka Žáčkova, jez na Bečvě, silnice z Drahotuš na Rybáře, cyklostezka z Teplic n. B. na Ústí).

Důrazně žádáme občany, aby se vyvarovali jakékoliv povodňové turistiky!

Oblast Račího potoka se již uklidňuje, akutní nebezpečí zde již nehrozí.

Evidujeme na území města Hranic a místních částí i okolních obcí výpadky elektrické energie. Vzhledem k vysokému počtu poruch , dle sdělení ČEZu, nelze odhadnout dobu odstranění závad.

Povodňová komise v čele se starostou města stále aktivně pracuje na protipovodňových opatřeních, situaci v území nepřetržitě monitoruje.

Nadále prosíme, sledujte průběžně aktuální informace ve sdělovacích prostředcích (např. web Český hydrometeorologický ústav https://www.chmi.cz/ nebo ČT 24.  V případě akutní potřeby neváhejte kontaktovat tísňové linky záchranného systému 150, 112.