Publikováno 5.3.2025
Černé scénáře se naplňují: po havárii cisteren s benzenem jsou podle tiskové zprávy České inspekce životního prostředí z 5. března ohroženy podzemní i povrchové vody.Po vykolejení 17 cisternových vozů převážejících chemickou látku benzen dozorují inspektoři České inspekce životního prostředí práce na omezení dopadu následků havárie na podzemní a povrchové vody. Na jejich výzvu pracovníci Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje vyhloubili 12 sanačních jam kolem místa havárie až do hloubky hladiny podzemní vody. V těchto sanačních jámách byla zjištěna nebezpečná kontaminace těkavými organickými látkami z havárie cisteren.
Nejvíce ohrožená je nejbližší umělá vodní nádrž č. 6, ve které se již projevují zvýšené obsahy benzenu. Ten je však zatím zachytáván při okraji nádrže pomocí sorpčních hadů, které instaloval hasičský záchranný sbor. Výtok z nádrže je od začátku havárie monitorován a hodnoty benzenu jsou aktuálně nízké a pod limity znečištění.
Inspektoři ČIŽP intenzivně spolupracují se Správou železnic na provedení nezbytných opatření k omezení další kontaminace podzemních a povrchových vod. Ta spočívají v odtěžení kontaminované zeminy a odčerpání kontaminovaných vod, což je třeba provést bezodkladně. Zahájení sanace zemin v místě havárie je závislé na konečném odstranění cisteren a železničního svršku.
“Všechny zainteresované subjekty se teď musí mobilizovat a udělat opravdu maximum pro zmírnění následků této katastrofy, která je naprosto bezprecedentní. Havárii tohoto typu a takového rozsahu čelíme v České republice poprvé,” říká ředitel ČIŽP Petr Bejček.
Od počátku havárie je prováděn systematický monitoring řeky Bečvy, který provádí Povodí Moravy. „Výsledky analýz koncentrací benzenu v pěti odběrných profilech na řece Bečvě jsou stále výrazně pod limitní hodnotou pro povrchové vody,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vzorky vody z monitoringu ČIŽP i Povodí Moravy jsou analyzovány v akreditovaných laboratořích Povodí Moravy.
ČIŽP oslovila rezort zdravotnictví se žádostí o monitoring pitné vody v okolních studních. Krajská hygienická stanice by měla ve spolupráci s ČIŽP a obcí Hustopeče nad Bečvou provést odběry vzorků a jejich analýzu v nejbližších dnech. ČIŽP také preventivně ministerstvo zdravotnictví informovala o možném ohrožení koupacích vod, přestože zmíněná vodní nádrž není vedena jako koupací.
O práci hasičů se dozvíte na webu HZS Olomouckého kraje.