Bunkr Přáslavice

Publikováno 28.4.2024

Čtvrtek 25. 4. 2024

Celkem šestnáct členů Klubu se zúčastnilo 25. 4. t. r. plánované exkurze v přáslavickém bunkru. Plánovaný cyklovýlet se změnil vzhledem ke špatnému počasí na autovýlet. Mohli jsme zhlédnout objekt budovaný v nejpřísnějším režimu utajení v době studené války, otevřen v r. 1976, který měl strategický význam pro spojení center mezi zeměmi, členy bývalého vojenského paktu, Varšavské smlouvy, na trase mezi Berlínem a Moskvou. Obdivovali jsme dobové technologie, elektroniku a jiná technická zařízení včetně informačních vitrín. A protože všichni naši chlapi prošli vojenským výcvikem různého zaměření, nezůstalo jen u zaníceného, vysoce kvalifikovaného výkladu průvodce, ale byly zodpovězeny fundované dotazy „našich odborníků“, takže z plánované hodiny byla nakonec hodina a půl a náš průvodce byl našim zájmem a znalostmi nadšen.

P.S. V devadesátých letech ztratil tento extrémě drahý objekt své opodstatnění a ukončil činnost. Sloužil tedy asi jen dvacet let a jako každý podobný projekt se stal se změnou politického klimatu bezcenným. To se dnes nemůže stát, že ne…  J. Strnad

Foto J. Hradilová