Publikováno 16.10.2017
Přinášíme několik doporučení, jak můžeme my přispět ke zlepšení kvality ovzduší, zejména jak správně topit.
Spalování výhradně ekologických paliv, jako je například zemní plyn nebo suché dřevo, je základním předpokladem udržení čistoty životního prostředí, zejména čistoty ovzduší. Při spalování jiných látek ve spalovacích zdrojích znečišťování ovzduší o jmenovitém tepelným výkonu do 300 kW, tedy lokálních topeništích jako jsou domovní krby, kamna, kotle, nebo na otevřeném ohništi dochází k podstatnému znečišťování ovzduší a k poškozování zdraví.
Při spalování plastových výrobků, například PET lahví, PE igelitových tašek, PVC kelímků, jiných plastových obalů, plastových hraček, dochází k uvolňování plynu s obsahem nebezpečných znečišťujících látek. Spalováním plastových materiálů v lokálních topeništích přitom může vznikat mnohem více nebezpečných škodlivin, než jejich likvidací v průměrné spalovně, která je pro spalování takových látek technologicky přizpůsobena.
Níže jsou uvedeny znečišťující látky, které vznikají spalováním plastických hmot (plastů) a dalších materiálů:
Městský úřad Hranice, odbor stavební úřad, životního prostředí a dopravy, oddělení životního prostředí, důrazně upozorňuje, abyste se vyvarovali likvidace odpadu spalováním v kamnech, kotlích, jiných lokálních topeništích nebo v otevřených ohništích!
Upozorňujeme na dodržování povinností zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Provozovatelé stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší jsou povinni:
Zákon o ochraně ovzduší současně zakazuje spalovat v otevřeném ohništi jiné materiály než suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami.
Při neplnění některé z výše uvedených povinností se provozovatel stacionárního zdroje dopouští přestupku, za který mu hrozí pokuta až 50 000 Kč.
Zákon o ochraně ovzduší také stanovuje provozovatelům spalovacích stacionárních zdrojů na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, které slouží jako zdroje tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, povinnost:
Provozovatelé spalovacích stacionárních zdrojů na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, které slouží jako zdroje tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a které nejsou zároveň navrženy pro přímé vytápění místa instalace, mají také povinnost tyto stacionární zdroje provozovat v souladu s minimálními požadavky uvedenými v příloze č. 11 k tomuto zákonu. Nejpozději do 1. září 2022 je nutné vyměnit staré kotle emisních tříd 1 a 2 za kotle s vyšší účinností a nižšími emisemi, které odpovídají minimálně emisní třídě 3 podle normy ČSN EN 303-5.