Publikováno 20.7.2017
Kontrolní orgány mají na základě § 26 zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád) povinnost pravidelně, alespoň jednou ročně, zveřejnit způsobem umožňujícím dálkový přístup obecné informace o výsledcích kontrol.Předmětem kontroly bylo ověření údajů ve finančních a účetních výkazech, prověření způsobu vedení účetnictví, celkového hospodaření a účtování včetně kontroly inventarizace a účetní závěrky, kontroly grantů poskytnutých z rozpočtu města, mzdových prostředků z rozpočtu města, kontroly prostředků na ICT, kontroly doplňkové činnosti, kontroly školního stravování, cestovních náhrad ve vazbě na hospodaření s veřejnými prostředky ve smyslu § 11 odst. 4 zákona o finanční kontrole.
U mateřské školy byl předmět kontroly odlišný se zaměřením na nákupy majetku a vyřazení majetku, inventarizace majetku a závazků, peněžní fondy podle zákona č. 250/2000 Sb., transakce na běžném účtu, rok 2016 jen nákupy majetku a vyřazení majetku.
Kontrolovanými subjekty byly 3 základní školy, 1 mateřská škola, 1 další organizace.
Kontrolovaná období: rok 2015, rok 2016.
Shrnutí z kontrol příspěvkových organizací
- v jednom případě bylo zjištěno porušení rozpočtové kázně, které bylo následně předáno zřizovateli k uložení odvodu
- inventarizace nebyly provedeny podle inventarizační vyhlášky a podle zákona o účetnictví
- účetní případy byly zaúčtované na nesprávné analytické účty
- nedostatečně upravené nebo zastaralé vnitřní směrnice
- chybné účetní postupy, které nebyly v souladu s českými účetními standardy
- nedodržování Pokynu zřizovatele k vykazování doplňkové činnosti a pro vykazování školních a mimoškolních aktivit
- chyby při výpočtu cestovních náhrad, neúplné cestovní příkazy
- pořízení majetku bez souhlasu zřizovatele
- porušení zásad časového rozlišení nákladů
- nevhodně nastavený vnitřní kontrolní systém v oblasti výběru peněz za kroužky
- rozdíly ve spotřebě potravin a jejich zaúčtováním
- nesprávné účtování o čerpání peněžních fondů
- rozdíl mezi tržbami a náklady za školní stravování
- nedodržování Zásad hospodaření s movitým majetkem pro příspěvkové organizace
V rámci provedených veřejnosprávních kontrol příspěvkových organizací byly do kontroly zahrnuté také granty, které příspěvkové organizace úspěšně získala v daném roce. V případě grantů se jedná o prostředky mimo schválený rozpočet a jakákoliv osoba (fyzická či právnická) pak vystupuje v pozici příjemce veřejné finanční podpory.
Shrnutí z kontrol grantů
Skutečné použití prostředků grantů bylo v souladu s účelem podle grantových smluv. Vyúčtování grantů byla podána ve stanovených termínech na MěÚ Hranice.
Předmět kontroly: Dodržování zákona č. 301/2000 Sb. o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, vyhlášky č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, zákona č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém, v platném znění, zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů a dalších souvisejících právních předpisů.
Kontrolované osoby: Matriční úřady ve správním obvodu obecního úřadu obce s rozšířenou působností Hranice. Jedná se o Matriční úřad Bělotín, Hustopeče nad Bečvou, Opatovice, Potštát, Všechovice.
Výsledky kontrol: Byly zjištěny nedostatky při zápisech údajů do matričních knih úmrtí a manželství, jednalo se hlavně o chybné zápisy názvu kostela a církve při uzavírání církevních sňatků, absence úplných údajů o oddávajícím, chybělo správné znění zákona při uvedení příjmení ženy při sňatku bez přípony ová, u sňatků s cizinci nebyla uvedena správná podoba jména a příjmení dle úředního překladu, nebyl zapsán a podepsán tlumočník, nebylo zapsáno rozhodnutí o prominutí předložení vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství. Dále ze sbírky listin úmrtí nebylo zřejmé, kdo je vyřizovatel pohřbu a při změně příjmení nezletilého chybělo vyjádření OSPOD. Při vydávání rozhodnutí nebyl v poučení uveden aktuální název odvolacího orgánu a jako poslední bylo zjištěno, že dodatečné záznamy v matričních knihách nebyly odeslány do sbírky listin.
Živnostenský úřad každoročně plánuje svoji kontrolní činnost, kterou zhmotňuje v Plánu kontrol na uvedený rok. Jednotlivé okruhy kontrol jsou voleny na základě každoročních požadavků Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, se zřetelem k příslušným usnesením vlády ČR. K těmto oblastem patří kontrolní činnost v souvislosti s extremistickými akcemi, ve vztahu k zahraničním osobám, v oblasti ochrany práv duševního vlastnictví, v oblasti odpadů a nakládání s autovraky a v oblasti lihu. Dále plán kontrol reaguje na aktuální požadavky plošného republikového rozsahu. V tomto roce jsme prováděli například kontroly subjektů, provádějících studnařské práce, kontroly hypermarketů a supermarketů. Poslední okruh plánu kontrol na předmětný rok se stanovuje s ohledem na znalost problematiky podnikatelského prostředí.
Živnostenský úřad vykonává kontroly buď samostatně na konkrétní provozovně či v případě, že podnikatel provozovnu nemá, tak na kontrolním oddělení živnostenského úřadu, nebo v součinnosti s jiným kontrolním orgánem, nejčastěji Českou obchodní inspekcí. V roce 2016 proběhlo celkem 8 kontrol v součinnosti s ČOI se zaměřením na ochranu spotřebitele, 4 v součinnosti s Městskou policií města Hranic se zaměřením na prodej alkoholu a kontrola zastaváren v nočních hodinách, 7 v součinnosti s Odborem životního prostředí MěÚ Hranice se zaměřením na problematiku nakládání s odpady, 5 v součinnosti s Policií České republiky se zaměřením na nalévání alkoholu mladistvým.
Živnostenský úřad se na krajské úrovni zapojil do plošných kontrol podnikatelů majících ohlášenou živnost Geologické práce; Provádění staveb, jejich změn a odstraňování, za účelem prověření splnění odbornosti a dodržování ustanovení živnostenského zákona, zejména prověření zda nedochází k neoprávněnému podnikání. Další plošnou celorepublikovou kontrolní akcí byla tří fázová „Akce Alkohol“ pod záštitou Policejního prezidia České republiky, kdy za asistence Policie České republiky ve spolupráci s dalšími kontrolními orgány, byly provedeny kontroly nočních barů, za účelem zjištění, zda není naléván alkohol a prodávány drogy mladistvýma: V měsících červenec-září 2016 byla pravidelně 1 x týdne prováděna v supermarketech a hypermarketech v Hranicích kontrola se zaměřením na potravinářské výrobky, především výrobky masné a mléčné. Při těchto kontrolách nebyly ze strany živnostenského úřadu zjištěny nedostatky
Od občanů nebo jiných správních orgánů bylo doručeno celkem 19 podnětů k zahájení kontroly, které se převážně týkaly prošetření neoprávněného podnikání, oznámení o porušení povinnosti při nakládání s lihem a značení tabákových výrobků, neoznámení ukončení činnosti na provozovně, provozování živnosti v nezpůsobilé provozovně dle stavebního zákona. Všechny tyto podněty byly řešeny provedením vlastní kontroly podnikatelského subjektu. V případě zjištění porušení zákona byla uložena sankce, nebo byl podnět postupován příslušnému správnímu orgánu k dalšímu řízení.
Kromě samotného plnění plánu kontrol, je prováděna klasická kontrolní činnost zaměřená na provozovny, kdy předmětem kontroly je dodržování živnostenského zákona, zejména oznámení/ odhlášení provozovny, řádné označení provozovny, řádné označení sídla, ochrana spotřebitele a kontrola tabákových a lihových výrobků. Nejčastějším pochybením je neoznačení či nedostatečné označení provozovny předepsanými údaji, neoznámení zahájení / ukončení provozování živnosti na provozovně a neoznačení prostor, v nichž je sídlo náležitostmi dle živnostenského zákona.
V roce 2016 provedl živnostenský úřad celkem 173 kontrol a místních šetření na provozovnách a vyhotovil celkem 168 kontrolních protokolů. Při těchto kontrolách byly zjištěny 3 případy neoprávněného podnikání a uložena pokuta ve výši 24 tis.Kč. V blokovém řízení bylo uloženo celkem 20 pokut ve výši 16 tis. Kč, ve správním řízení bylo řešeno celkem 8 případů porušení živnostenského zákona a uložena pokuta ve výši 45 tis.Kč..
Leden:
Únor:
Březen:
Duben:
Květen:
Červen:
Červenec:
Srpen:
Září:
Říjen:
Listopad:
Prosinec:
Dále bylo zjištěno 14 porušení při kontrole provozoven, které byly prováděny v rámci kontrolní činnosti a přímo nesouvisí s plánem kontrol.
Vyhotovil: J. Lukeš