Stavbou roku je rozšíření hranického jezu

Publikováno 27.6.2024

Po několika letech mají Hranice opět stavbu roku. Rada města rozhodla na základě doporučení Komise pro navržení nejlepší stavby roku 2023 udělit toto ohodnocení stavbě „Zkapacitnění jezu a výstavba rybího přechodu“. Ocenění převzal ve středu 26. června  zástupce investora – investiční ředitel Povodí Moravy s.p. Tomáš Bělaška.

Stavební práce probíhaly do roku 2022, nicméně stavba samotná byla po zkušebním provozu zkolaudována v loňském roce. Při akci došlo k rozšíření jezu o jedno jezové pole a rozšíření koryta nad i pod jezem. Původní dvoupolový jez měl průtočnou šířku 32 metrů. Rekonstrukcí ho Povodí Moravy rozšířilo o dalších 16 m. Jez byl také osazený novými technologiemi.

Současně s rozšířením jezu vznikl na levém břehu rybí přechod, který je dlouhý téměř 150 metrů a na dně široký 3 metry, který umožní migraci velmi širokému spektru vodních živočichů v řece Bečvě.

Celkové investiční náklady akce dosáhly 236 milionů korun.