logo mesta
Město Hranice

Oficiální webové stránky

V Hustopečích proběhlo jednání o následcích havárie (video)

Publikováno 11.4.2025

V Hustopečích nad Bečvou proběhlo ve čtvrtek 10. dubna veřejné jednání ,věnované havárii cisteren s benzenem u vlakového nádraží a odstraňování škod. Jednání se účastnil ministr životního prostředí Mgr. Petr Hladík, místopředsedkyně Senátu PČR RNDR. Jitka Seitlová, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, starosta Hranic Ing. Daniel Vitonský, členové krizového štábu Olomouckého kraje a členové krizového štábu obce s rozšířenou působností MěÚ Hranice.

Odpovědi na často kladené otázky

Základní - voda, půda ovzduší

• Jaký je územní rozsah znečistění z havárie vody (povrchové, podzemní), půdy, ovzduší?

Kontaminace podzemní vody tzv. volnou fází benzenu zasáhla přibližně 20 000 m2 území. Nejvíce je zasažená nádrž č. 6 (východní část) a dále podzemní vody směrem k řece Bečvě. Kontaminovaná je půda v místě havárie, kde docházelo ke vsaku benzenu (zhruba 4 600 m2). Pokud jde o zemědělskou půdu, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský potvrdil (dále jen „ÚKZÚZ“), že kontaminace vzniklá následkem hoření benzenu je zcela minimální (pod měřitelnou hodnotou).

• V jakém územním rozsahu je znečistění nad stanovenými limity ochrany zdraví a životního prostředí?

V současné době je benzenem nadlimitně kontaminovaná půda v místě havárie a nádrž číslo 6. V týdnu od 7. 4. 2025 jsou hodnoty ve většině nádrže číslo 6 podlimitní (pod 50 mikrogramů/litr).

• Jaký je předpoklad vývoje rozsahu a koncentrací znečistění, může se zasažené území (vody, půda, ovzduší) dále rozšířit?

V současné době je budována larssenová stěna, která má uzavřít kontaminaci uvnitř zábran. Hotových bylo ke dni 
8. 4. 2025 přibližně 600 ze 710 plánovaných metrů stěny. Dle současných výsledků monitoringu opatření zabírá, koncentrace v nádrži č. 6 se na většině míst dostala pod limit 50 mikrogramů/litr, což je až desetinásobné snížení oproti situaci dne 30. 6. 2025, kdy byly hodnoty zatím nejvyšší. Ještě před dokončením larssenové stěny unikla přibližně
1 tuna benzenu do oblasti poloostrova na severní straně nádrže č. 6. Aby se zabránilo jeho dalšímu šíření, bude zde nasazena technologie s koloidním aktivním uhlím, která má znečištění zachytit a zabránit jeho rozšíření do nádrže č. 6.

Dosud nelze zcela přesně předvídat další vývoj. Další predikce bude zpracována v analýze rizik, kterou vypracovává společnost Ekomonitor. Momentálně činíme však veškerá opatření, aby se kontaminační mrak nerozšířil.

• Jak dlouho je předpokládáno omezení vstupu do chatové oblasti u Bečvy?

Omezeni vstupu potrvá, dokud krizový štáb OLK neusoudí, že riziko pro veřejnost pominulo. V současné době je těžké další vývoj predikovat, nelze však předpokládat, že k ukončení omezení vstupu dojde dříve než za měsíc. I přes klesající hodnoty se stále trvá riziko opětovného zhoršení stavu, dokud nebude zasanován poloostrov v nádrži č. 6 aktivním uhlím.

• Kdy bude území trvale vyčištěno, jak dlouho bude probíhat monitoring?

Na otázku odpoví projekt sanační společnosti a analýza rizik. Monitoring bude probíhat minimálně pod celou dobu sanačních prací.

Voda

• Kdy bude jistota, že studny v obci mají podzemní vodu nezasaženou kontaminací z havárie zejména benzenu?

Studny v obci zatím zasaženy nebyly, jsou neustále monitorovány KHS. Pravděpodobnost je poměrně nízká, stále však existuje velmi riziko jejich znečištění v budoucnu, pokud by nebyla provedena potřebná sanační opatření. Lze předpokládat, že na další otázky odpoví zpracovávaná analýza rizik (viz výše).

• Nemůže dojít k rozšíření znečistění z havárie v dalším období do studní v obci?

Pravděpodobnost je velmi malá (studny jsou proti směru proudění podzemní vody v oblasti). Po plné instalaci larssenové stěny bude toto riziko ještě nižší. V tomto ohledu bude prováděn ze strany KHS další monitoring.

• Jak dlouho bude probíhat vzorkování studní a je počet a četnost dostatečná?

Odpověď na tuto otázku je v kompetenci KHS. Byli jsme však ujištěni, že jsou vytipovány studny tak, že se nemůže projevit kontaminace v neměřených studních, aniž by se nejprve objevila v těch, které se monitorují.

• Kdy dojde k trvalému vyčistění studní v chatové oblasti u Bečvy, ve kterých bylo zjištěno znečistění benzenem?

Na tuto otázku v současné chvíli není možné relevantně odpovědět. Obsah benzenu v těchto studních prozatím kolísá. Podzemní voda ve studních v chatové oblasti je velmi ovlivněna kvalitou okolních povrchových vod v nádrži č. 6 (východní část) a řece Bečvě. Kdy bude koncentrace benzenu pod limity závisí na mnoha těžko předvídatelných okolnostech.

• Mohou lidé bez obav a s jistotou používat vodu ze studní v obci nebo z povrchových otevřených rezervoárů k zalévání?

Ano, kromě vody ze studní v chatové oblasti a z nádrže č. 6 (východní část).

• Budou vybudovány k zasaženým studním vodovodní přípojky?

O této věci je potřeba vést diskusi s místní samosprávou. Je to v její kompetenci.

• Jak bude zabezpečeno území zasažené znečištěním z havárie proti povodním, které leží v záplavové zóně řeky Bečvy?

Protipovodňová opatření jsou řešena v projektu sanačních prací, který byl předložen dle 7. 4. 2025 Správě železnic.

• Jaké následky způsobí benzen v těle ryb a jaké jejich orgány budou poškozeny?

Benzen je při určité koncentraci akutně toxický pro ryby. Ukládá se v některých tučnějších tkáních. Česká inspekce životního prostředí ČIŽP oslovila znalecký ústav zaměřený na toxikologii ryb s dotazy týkajícími se především dlouhodobého účinku na vodní organismy, výsledky bude následně prezentovat veřejnosti.

• Jak se benzen uvolní z těla ryb?

Viz odpověď na otázku výše.

• Budou poté ryby schopny přijímat potravu a rozmnožovat se?

Viz odpověď na otázku  výše.

• Jak bude postupovat obsah benzenu ve vodě, za jak dlouho se benzen z vody uvolní? Kdy bude moci být zarybňováno?

Benzen se v tuto chvíli v nádrži č. 6 rychle rozkládá, na predikce tohoto typu je však doposud příliš brzy. Tuto otázku není možné bohužel relevantně zodpovědět do výsledku průzkumu toxikologie ryb, viz odpověď na otázku výše

Půda

• Je půda v okolí havárie znečištěna, pokud ano v jakém územním rozsahu a koncentraci?

Ano, jen v místě havárie, viz odpovědi na předchozí otázky.

• Byly odebrané vzorky půdy analyzovány na možné kontaminanty z havárie, tedy i deriváty rozkladu a hoření benzenu?

Ano, tyto vzorky v současné době analyzuje ÚKZÚZ - Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

• Může se rozsah znečistění půdy změnit nebo ještě dále šířit?

Pokud dojde k šíření kontaminačního mraku, může být teoreticky zasaženo i další horninové prostředí a  rovněž půda. Vzhledem k současnému vývoji se to však nejeví jako pravděpodobné. Tomuto by navíc mělo být zabráněno vybudováním kompletní larssenové stěny.

• Jak dlouho lze očekávat trvání znečistění, jak dlouho budou odebírány vzorky, aby byla jistota, že je půda a zemědělské plodiny na ní v pořádku?

Znečištění půdy v místě havárie bude odstraňováno velmi dlouho v souladu se sanačním projektem a na limity stanovené analýzou rizik. Zemědělské půdy v okolí mimo místo havárie dle testování ÚKZÚZ zasaženy nebyly.

• Jsou výpěstky zeleniny na zahrádkách nebo polích v dosahu kouřové vlečky z havárie a v jejím blízkém okolí bezpečně konzumovatelné, tedy neobsahují nebezpečné látky z havárie? Platí pro všechny druhy zeleniny, nebo jsou mezi nimi rozdíly?

Tyto záležitosti aktuálně diskutujeme jako Ministerstvo životního prostředí s Ministerstvem zemědělství.

(stav k 9. 4.)

• Bude zajištěno dlouhodobější vzorkování zeleniny v území možného dosahu znečistění z havárie?

Tyto záležitosti aktuálně diskutujeme jako Ministerstvo životního prostředí s Ministerstvem zemědělství.

(stav k 9. 4.)

• Pokud mohou výpěstky obsahovat stopy znečistění nebo jejich koncentrace, jak je bezpečně likvidovat?

Tyto záležitosti aktuálně diskutujeme jako Ministerstvo životního prostředí s Ministerstvem zemědělství.

(stav k 9. 4.)

• Doporučuje se na případně kontaminované nebo potencionálně znečistěné půdě pěstovat jen určité druhy zeleniny?

Tyto záležitosti aktuálně diskutujeme jako Ministerstvo životního prostředí s Ministerstvem zemědělství.

(stav k 9. 4.)

Ovzduší

• Jaký je územní rozsah zjištěného benzenu a jeho derivátů v ovzduší, jaký je územní rozsah jeho zdravotně závadné koncentrace?

Ohrožující jsou momentálně koncentrace pouze přímo v místě zásahu, kam veřejnost nemá přístup. Koncentrace v Hustopečích je měřena mobilní monitorovací stanicí Českého hydrometeorologického ústavu a dosavadní měření neukazují na žádné odchylky od standardního stavu. Výsledky jsou zveřejňovány online. Posouzení dlouhodobých dopadů na zdraví provede rezort ministerstva zdravotnictví.

• Může se územní rozšíření obsahu benzenu a jeho derivátu měnit? Je třeba, aby občané omezili vycházení a venkovní pobyt?

Občanům nyní nebezpečí nehrozí a není potřeba omezovat venkovní pohyb. Ohrožující jsou momentálně koncentrace pouze přímo v místě zásahu, kam veřejnost nemá přístup a které je uzavřené.

• Nedojde při likvidaci a sanaci kontaminovaných materiálů (např. manipulace a převoz zemin) k opětovnému rozšíření zplodin havárie do ovzduší?

Ano, toto riziko reálně existuje. Proto byly provedeny zkoušky na odtěžbu zeminy. V případě, že bude rozhodnuto o transportu kontaminované zeminy, budou přijata taková technicko-bezpečnostní opatření, aby k uvolňování benzenu nedošlo. Pokud taková opatření nebude možné přijmout, zůstane zemina na místě.

 

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2025 | Změnit nastavení cookies